8 Ekim 2010 Cuma

Picasso'nun memleketi...

Daha önce hiç Malaga'ya gittiniz mi? Picasso'nun doğduğu şehir olan Malaga, İspanya'nın Endülüs Özerk Topluluğu'nun sekiz iliden bir tanesi... Bu güzel şehri ve EF Malaga okulumuzu yakından tanımaya ne dersiniz? EF Malaga Okul Müdürü Liliana Lopez ile kısa bir sohbet gerçekleştirdik ve sorduk:

EF Türkiye: Öncelikle merhaba Liliana! Bize biraz kendinden bahsedebilir misin? EF maceran nasıl başladı?

Liliana: Merhaba! EF Uluslararası Dil Okulları'nda maceram, 7 sene önce Lise Yılı Ürün Müdürü olarak çalıştığım Caracas Satış Ofisi’nde başladı. 1 yıl sonra Venezuela’nın İndirekt Satış Müdürü oldum. 2007'de Malta’da prodüksiyon bölümüne geçtim ve sonunda 2008’de resmi olarak EF Malaga Okul Müdürü oldum. YouTube videomu izleyebilirsiniz: http://www.youtube.com/watch?v=Rp_ykeH0bSM

EF Türkiye:EF Malaga okulu ne zaman açıldı?

Liliana:EF Malaga Okulu, öğrencilerine kapılarını 2007 yılının Ocak ayında açtı.

EF Türkiye:Okul nerede? Bize okulun konumu hakkında bilgi verebilir misin?

Liliana:Okulumuz, Malaga Uluslararası Havaalanı’na 20 dakika uzaklıkta bulunan Pedregalejo’nun hemen yanında. İspanyol atmosferine çokça rastlayacağınız okulumuz, plajlara oldukça yakın ve tipik Akdeniz restaurantlarıyla çevrili...

EF Türkiye:Öğrencilerimize hangi konaklama tipini öneriyorsunuz?

Liliana:44 yataklı, okul binasının üst katında yer alan EF yurdu öğrencilerimiz için çok uygun; aynı zamanda okulun yakınlarında yaşayan ailelerimizin yanında kalmalarını da öneriyoruz.

EF Türkiye:Ne tarz aktiviteler düzenleniyor, sizin öneriniz nedir?

Liliana:Kültür ve spor alanlarında eğlenceyi garantilediğimiz birçok aktivitemiz var ama öğrenciler arasında en favori olanlar Flamenco şovları, Salsa dans geceleri, Marbella’ya düzenlediğimiz kısa seyahatler, Torremolinos ve ünlü Maroccan’a düzenlenen haftasonu gezileri...

EF Türkiye:İspanyolca dünyada en çok konuşulan dillerden biri. Sence insanlar İspanyolca’nın önemini anlamaya başladılar mı?

Liliana:Küreselleşme sürecinin bir sonucu olarak her geçen gün daha da küçülen dünyada, İspanyolca öğrenmek şirketler açısından büyük önem taşımaya başladı. Diğer yandan İspanyol ve Latin Amerika kültürleri çok popüler ve ilgi çekici; bu sebeple İspanyolca ve bu dilin farklı aksanlarını öğrenmek eğlenceli geliyor.

EF Türkiye:İspanyolca bilenlerin avantajları neler?

Liliana:Eğer Avrupa’daysanız ekonomik açıdan İspanya’nın ne kadar önem kazandığını biliyorsunuzdur. Firmalar, İspanya’ya para yatırma konusunda oldukça ilgili; aynı şey Amerika’da da geçerli. Bildiğiniz gibi orada da İspanyolca konuşanlar, ülkenin en önemli 3. pazarını oluşturuyor ve düşünün ki kıtanın %90’ı İspanyolca konuşuyor.

EF Türkiye:Öğrencilerinizin uyruklarındaki yüzdesel dağılım nedir?

Liliana:En fazla öğrencimizin olduğu ilk 5 uyruk şöyle: Almanya, Norveç, İsveç, Fransa ve Belçika.

EF Türkiye:Öğrenciler neden EF Malaga okulumuzu seçmeli?

Liliana:Çünkü okul harika bir ülkede yer alıyor. Malaga, muhteşem gece hayatıyla küçük kozmopolitan bir şehir ve İspanyol akademik geçmişinde büyük bir yere sahip.

EF Türkiye:Yaklaşık 1 ay önce EF Taksim ofisimizi ziyaret ettin. Bu ziyaretin hakkında neler söylemek istersin? Türkiye’yi sevdin mi? :)

Liliana:İstanbul’a aşık oldum! Çok kozmopolit bir yer, muhteşem insanların olduğu mükemmel bir şehir... Ayrıca ofisinizi, ekibinizi, ofisin konumunu ve dekorasyonunu da oldukça beğendim. Misafirperverliğinizden ötürü bir kez daha çok teşekkür ederim.

EF Türkiye:EF Malaga ekibi de birkaç cümle eklemek ister mi?

Manuel Ignacio Garcia (Akademik Direktör): Endülüs’ün otantik İspanyol kültürünü keşfetmeniz ve İspanyolcanızı geliştirmeniz için en iyi akademik kadroya sahibiz. Size yardım etmekten mutluluk duyacağız!

Elena Garcia (Kayıt ve Konaklama Koordinatörü): Öğrencilerimizin, İspanyol kültürünü ve mutfağını daha yakından tanımaları için ailelerimizi özenle seçiyoruz. Aile yanında konaklamanız İspanyolcanızı geliştirecek.

Nico Dhulster (Aktivite Koordinatörü): Yılın 320 gününde de güneşin aynı parlaklıkla doğduğu Endülüs’ü ve Costa del Sol’u keşfetmeye gelin :)


EF Malaga, harika ekibiyle yabancı dil eğitimi için sizleri bekliyor... Siz neyi bekliyorsunuz?

EF Türkiye